امام خمينى از نگاه انديشمندان خارجى

دكتر « فرانسيسكو اسكودرو بداته‏ » ، رئيس فدراسيون جوامع اسلامى اسپانيا: « چهره حيات بخش امام خمينى در جهان اسلام ، امرى غير قابل اغماض مى‏باشد و ايشان يكى از بزرگترين شخصيت هاى قرن حاضر محسوب مى‏شوند. وى افزود : انقلاب اسلامى ايران ، به رهبرى امام خمينى سبب بروز تحولات و دگرگونيهاى عظيم در جهان اسلام شد و وى چهره جديدى از اسلام را ارائه كرد. انقلاب ايران ، درس مبارزه عليه بى عدالتى و مقابله با حكومتهاى ديكتاتورى و غير انسانى را آموخت. » (1)

احمد جبرئيل ، دبير كل جبهه خلق ، آزادی فلسطين :

امام خمينى ، كرامت و عزت را به مسلمانان بازگرداند.

امام خمينى (ره) با انقلاب اسلامى خود ، روحيه انقلابى را به اسلام و عزت و كرامت را به مسلمانان بازگرداند.

بنيانگذار جمهورى اسلامى ، اسلام را از انزوا نجات داد . ديدگاه مرتجعانه ، نسبت ‏به اين دين مبين را كه دشمنان در طول صدها سال ارائه كرده بودند ، از ميان برد و مقوله ی " دين افيون ملت ها " را منسوخ كرد و اسلام را در سطح بين المللى به عنوان يك نياز انسانى در زمينه‏هاى سياسى، اقتصادى، اجتماعى، مادى و معنوى، مطرح كرد.

امام خمينى (ره) توانست جهان اسلام را از خواب بيدار كند ، به مسلمانان حيات جديدى ببخشد.

امام راحل ثابت كرد كه اسلام قادر است ملت هاى مستضعف و محروم را آزاد كرده ، آنان را در برابر كشورهاى استكبارى و طغيانگر به حركت درآورد .

امام خمينى ، نشان داد كه اسلام در زمان كنونى ، يك عنصراصلى در تحرك و مقابله مردمى با حكومت هاى ستمگر و فاسد است. (2) 

مفتى قزاقستان :

امام خمينى به همه جهانيان تعلق داشت. ‏ ايشان نه به ايران و دنياى اسلام ، بلكه به كليه ی جهان تعلق داشت .

وقتى عالمى مى‏ ميرد، در واقع جهانى مرده است . (3)

وی امام خمينى (ره) را يك چهره ی برجسته دينى و سياسى جهان دانست و گفت : دنيا به نيك از وى ياد كرده و خواهد كرد ؛ زيرا او را نه تنها دنياى اسلام ، بلكه تمام جهان مى‏شناسند . من نيز به عنوان يك انسان و روحانى دينى ، براى او ارزش و احترام فوق العاده ای قائلم .

وى يادآور شد : مؤمنان مانند قطعات يك ساختمان هستند كه يكديگر را نگه مى‏دارند و امام خمينى يك چهره برجسته ی  سياسى - مذهبى درتاريخ بود كه براى وحدت مسلمانان بسيار كوشيد.

مفتى قزاقستان يادآور شد ، دنيا امام خمينى (ره) را مى‏شناسد و پيام وى به گورباچف ، كه فرمود كمونيست را بايد در موزه ديد ، همچنان در گوشها طنين انداز است. او مبارزه با دين را شكست ‏خورده دانست و اكنون نظاره‏ گر عمق پيام او هستيم.

دكتر محمد تاجيك :

قبل از انقلاب اسلامى ، رويكرد انديشمندان ما براى تعريف كلمات ظريفى همچون آزادى ، اخلاق و ورود به عرصه سياست ، به سوى مكاتب فكرى سوسياليسم و ليبراليسم سوق مى ‏كرد.

امام خمينى (ره) ، معادلات رايج غربى را بر هم ريخت و با استفاده از كلمات رقيق و لطيف منحصر به فرد ، واژه‏هاى دور از ذهن را تعريف كرد و براى بيان ايده‏ها، آرزوها و حرفهاى ملتش، از فرهنگ ويژه خويش استفاده كرد .

امام با تعريف جديد از مقوله ی قدرت و تكيه بر چهره اخلاقى آن ، موفق شد نيروهاى مردمى را جذب كند و با اين تعريف جديد ، حكومت پهلوى را زير سؤال ببرد. (4)

يك نويسنده روس:

امام خمينى (ره) برخلاف رهبران سياسى قرن حاضر كه هر يك داراى استعدادى خاص در يكى از زمينه‏هاى اقتصادى، سياسى، علمى، فرهنگى، دينى يا حقوقى بوده اند ، توانايى سازماندهى امور در همه حوزه‏ها را داشت.

پروفسور «ميخاييل لمشف‏» افزود: امام خمينى (ره) سياست را بخش لاينفك دين مى‏دانست و با اراده دينى و الهى عليه ستمگران بپاخاست.

امام راحل ، در تمامى سطوح حيات اجتماعى و سياسى جامعه ، اسلام را به عنوان عامل تعيين كننده در تحولات انقلابى و حمايت كننده ارزش هاى انسانى مطرح كرد . (5) 

امام جماعت ‏بزرگترين مسجد مادريد:

امام خمينى ، هدايت كننده و روشنگر جامعه بود ، امام جماعت ‏بزرگترين مسجد مسلمانان در مادريد ، پايتخت اسپانيا، تلاشها و مجاهدت هاى امام خمينى (ره) را براى سربلندى اسلام و عزت مسلمان در جهان ستود.

امام خمينى ، شخصيتى نادر در دنياى اسلام است كه از توانمندى و قابليت هاى فراوانى براى هدايت و روشنگرى برخوردار بوده است.

امام خمينى (ره) توانست احساسات مذهبى و اعتقادى را گسترش ‏بخشد و اقدامات و تلاشهاى ايشان، ثابت كرد كه تنها همين عامل مى ‏تواند در افراد تغيير به وجود آورد . (6)

نلسون ماندلا :

رهبرى منحصر به فرد امام (ره) بود كه توانست ‏با دست‏خالى ، انقلاب اسلامى ايران را به پيروزى برساند .

رئيس جمهورى سابق آفريقاى جنوبى ، ضمن تمجيد از شخصيت استثنايى امام خمينى تأكيد نمود : «من با دقت آن روزهاى حساس را دنبال مى‏كردم‏». (7)

شاعر تاجيكستانى:

 امام خمينى از شخصيتهاى برجسته و ماندگار تاريخ بشرى است‏ .

 يكى از ويژگيهاى منحصر به فرد انقلاب اسلامى ، حضور رهبرى امام خمينى به عنوان پشتوانه الهى اين انقلاب است . امام خمينى يكى از شخصيتهاى برجسته و ماندگار تاريخ بشرى هستند كه داراى ويژگيهاى انسانى ، الهى و ملكوتى خاص بودند . اين شخصيت الهى در تمام جهان آنجا كه قلبى ، الهى و ملكوتى خاص بودند. اين شخصيت الهى در تمام جهان ، آنجا كه قلبى براى عشق و حقيقت مى‏تپد ، حضور دارد و زنده است و ماندگار.

سراسر جهان اسلام و مستضعفين به حضور چنين رهبرى افتخار مى‏كنند ، بوسيدن دست آن حضرت ،  ديروز و بوسيدن خاك حرم آن حضرت امروز، آرزويى است كه بسيارى از مسلمانان جهان آن را با خويشتن خويش نجوا مى‏كنند. (8) 

معاون وزير فرهنگ قرقيزستان :

امام خمينى ، آخرين پديده ی بزرگ قرن ماست . يعنى درست در زمانی كه آمريكا و شوروى جهان را به دو قطب بزرگ تقسيم كرده بودند و خطر هيچ قدرتى را تصور نمى‏كردند ، امام خمينى ظهوركرد و اين حركتى بسيار جسورانه است. شگفتى در اينجاست كه وى نزد هر ملتى محترم است و اين از تيزهوشى و نبوغ اوست كه توانست چنين تأثيرى در جهان معاصر باقى بگذارد.

امام خمينى ، رهبرى مقتدر و دورانديش، انسانى والا و منزه ، برخوردار از باطنى شفاف و زلال و طبعى غنى و سرشار بوده است. به نظر من، رهبرى  و رهنمودهاى او ، چه در خصوص مسائل ملل اسلامى و چه درباره ی معضلات جهانى ، هديه‏اى الهى بوده است. وى به باطن انسان ها نظر دارد و انسان را به زبانى ساده به آن سرچشمه‏هاى ازلى و ارتباط با مبدأ وجود دعوت مى‏كند و اين هدف غايى زندگى است. معنى زندگى  و نهايت تمدن ، رسيدن به همين منظور است. وى به اين نكته توجه خاصى دارد و همه ی انسان ها را با همين ملاك ، يعنى انسان بودن ارزيابى مى ‏كند و اين در هر شرايطى ارزشمند است. فكر مى‏كنم ، رمز تمامى پيروزي ها و دستاوردهاى انقلاب اسلامى نيز در همين است . اين يك واقعيت است كه هر رهبرى كه در كوران مبارزات قرار مى‏گيرد ، در گردابى از مشكلات غوطه مى‏زند ، اما او مسير درستى را مشخص كرد و اين ديگر با آيندگان است كه راه او را تا حصول نتايجش پيگيرى كنند. (9)

حسين افندی اسمائيچ مفتی سارايوو:

امام خمينى مسلمانان جهان را به هويت اصلى‏شان بازگرداند ، مفتى شهر سارايوو( مركز بوسنى هرزگوين ) گفت: امام خمينى (ره) توانست‏ با انقلاب اسلامى در ايران ، مسلمانان جهان را به اسلام و هويت اصلى شان بازگرداند.

انقلاب اسلامى ايران به رهبرى امام خمينى (ره) ، در زمانى شكل گرفت كه مسلمانان در اقصى نقاط دنيا ، با غفلت ، از اسلام فاصله گرفته بودند و اين انقلاب آنان را بيدار كرد.

آنچه امام خمينى (ره) در ايران انجام داد ، در قرن فعلى بى ‏نظير بود و اين كار بزرگ مى‏تواند پيام و سرمشقى براى كسانى باشد كه خواستار دين اسلام هستند . (10)

پی نوشتها:

1- روزنامه جمهوری اسلامی، 5/7/78

2- روزنامه جمهوری اسلامی، 12/7/78

3- روزنامه جمهوری اسلامی ، 7/7/78

4- روزنامه جمهوری اسلامی، 18/7/78

5- روزنامه جمهوری اسلامی، 18/7/81

6- روزنامه جمهوری اسلامی، 4/7/78

7- روزنامه جمهوری اسلامی، 6/7/78

8- امام خمينی و جهان معاصر، ج2، تهران : مؤسسه چاپ و نشر عروج، 1376

9- امام خمينی و جهان معاصر، ج1.

10- روزنامه جمهورى اسلامى ، 5/7/78.

/ 0 نظر / 11 بازدید