نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :28/1/1386      11:25:0      تعداد بازديد كنندگان خبر:183

IMAGE633123968837535000.jpg


تقدير حوزه از اخراجي ها سرويس فرهنگي رسا
استقبال بالاي مردم از فيلم اخراجي ها ساخته مسعود ده نمكي ، نقطه عطفي در عرصه فرهنگي و سينما ايجاد كرده و ناگزير نقدها و نظرهاي بسياري را باخود همراه كرده كه به حجم آن افزوده خواهد شد.
شايد هنوز زود باشد كه در باره اين فيلم حرفي زد و يا بايد نقد آن را به كارشناسان سپرد اما ، در همين مرحله كه پرده سينماها در حال اكران آن هستند ، جا دارد يكي دونكته باريك تر از مو را ياد آوري كرد.
در متن اين فيلم نكته‌اي نهفته كه آن را از ديگر فيلم‌هاي همسان چه در زمينه طنز چه در عرصه فيلم جنگي و چه مايه مذهبي جدا مي كند.
در هر سه گستره ، اخراجي ها تعمد دارد گزارش گر واقعيت باشد نه تصنع، شعار و خيال.
طنز پردازي هاي ساختگي كه هيچ گاه ملموس و قابل تجربه نيستند ، صحنه هاي ويژه جنگي كه خيال پردازانه و شبهه ناك هستند و نگاه‌هاي بي‌ريشه مذهبي كه غالبا ضد مذهب هستند از جمله آسيب هاي فيلم هاي ايراني است و گاهي بايد ضمن خسته نباشيد به سازندگان متعهد آنها ، خواهش كرد كه ديگر در اين موضع ها فيلم نسازند!
سخن در اين باب بسيار است اما آنچه كه اين نوشته مورد نظر دارد بخش مذهبي به ويژه روحانيت است.
شخصيت حوزوي ، با توجه به تقدس ديني و شرعي و ملاحظات سياسي، همواره سوژه‌اي دور از دسترس هنرمندان بوده اما چندي است سينما و تلوزيون رويكرد ويژه‌اي را آغاز كرده و مستقيم و غير مستقيم به اين مسئله مي‌پردازد.
اين كار تازه البته اشكالات فراوان خود را دارد و شايد كسي نيست كه مشاوره و اصلاح آن را به عهده بگيرد .  اين آثار تاكنون توانسته‌اند دسيافتني بودن و قابل نقد بودن اين قشر را مطرح كنند اما فاصله آن ها تا واقعيت بسيار است كه جدا از اين موضوع ، نشانگر پايين بودن سطح علمي و پژوهش دست اندركاران اين رشته است .
اخراجي‌ها نگاه واقع‌گرايانه خود را در بازي و نقش روحاني نيز رعايت كرده است . شايد جالب باشد كه بدانيم آمار شهداي روحاني به نسبت جمعيت صنفي، بالاترين رتبه را دارد . اين غير از حضور فعال طلاب در جبهه ها و نقش تبليغي روحانيت در پشت جبهه دارد اعم از تربيت نيرو و اعزام و امور فرهنگي. سند اين حضور را مي توان در وصيت نامه شهدا در رابطه با روحانيت ديد تا جايي كه برخي شهيدان وصيت مي كردند كه پس از تشييع ، نمازشان را امام جماعت محل يا روحاني معتمد شهر يا امام جمعه بخواند.
شخصيت روحاني در اخراجي‌ها نقش مردمي ، تربيتي ، فرهنگي ، پرهيز از شعار، حضور در صحنه و جانفشاني را به خوبي ايفا مي‌كند. چيزي كه خود شعار نيست بلكه گوشه‌اي است از واقعيت‌هاي زيباي هشت سال دفاع مقدس.
اكنون از خود مي‌پرسيم آيا حوزه علميه به اين نگاه و اثر بديع چه خواهد گفت .
بايد منتظر آفرين حوزه نشست تا رابطه حوزه و هنر را در نقطه‌اي كه هنر به استقبال آمده است ديد.

انتهاي خبر // خبرگزاری رسانیوز //www.rasanews.com

/ 0 نظر / 10 بازدید